ساعت های اورجینال و تک در کل ایران با قیمت باورنکردنی از فروشگاه ساعت واریا

کلیک کنید

گیاه گل ختمی چیست و چند نوع دارد؟ + درمان های دارویی

گیاه گل ختمی چیست و چند نوع دارد به همراه نحوه درست پرورش گیاه گل ختمی و بیماری های و درمان های دارویی که با آن درست می شود.

گیاه گل ختمی چیست و چند نوع دارد؟ + درمان های دارویی

گیاه گل ختمی چیست؟

گیاه گل ختمی ، نام علمی Alcea ، سرده‌ای از گیاهان از تیره پنیرکیان است. گیاه ختمی ، یک گیاه چند ساله است که به طور خودرو در دشت و صحرا رشد می کند. تقریباً همه قسمت های گیاه دارویی ختمی شامل گل، میوه و ریشه آن، مصرف دارویی دارد و در طب سنتی مورد تجویز قرار می گیرد.

گیاه گل ختمی حداکثر به ارتفاع دو متر رشد می کند و دارای گل‌های صورتی، قرمز و سفید است. از گل های ختمی برای روکش داروها استفاده می‌شود.

گیاه ختمی، بومی مناطق گرم، مناطق زیر گرمسیری استوایی و نواحی گرمسیری بین دو مدار شمال و جنوب استوا در جهان می‌باشد. در کشور ایران نیز در مناطق صحرایی و گرمسیر و در ماه های گرم سال، رشد می کند. این گیاه در طی قرن پانزدهم یا احتمالاً قبل از قرن پانزدهم میلادی ، از جنوب غربی چین به اروپا وارد شده بود.

5 گونه گل ختمی

چند نوع گل ختمی داریم؟

گیاه گل ختمی دارای 5 گونه مختلف است. ختمی معمولی ، ختمی چینی ، ختمی کوهی ، ختمی باغی ریز ، ختمی باغی بزرگ .

گل ختمی ؛ حتی نام این گل نیز تصاویر انبارهای قرمز و حصارهای سفید انتخاب شده را نشان می دهد. این گل های زیبا، یک نمایش مشترک در باغ های کلبه و مزارع روستایی است. کاشتن گلهای ختمی در باغچه خانه و کلبه ها، چشم انداز زیبایی به وجود می آورد. این گیاهان دوسالانه در مناظر مدرن نیز در داخل خانه ها ، زیبا هستند. آنها را در پشت یک باغ کلبه کاشته یا در جلوی حصار پخش کنید.

رنگ های گل ختمی ، طیف وسیعی از رنگ ها از سفید تا قرمز تیره از جمله صورتی ، زرد و نارنجی را در بر می گیرد. رنگهای مختلف گل ختمی، به دلیل خاکهای مختلف است. طبق مشاهده محققان، در خاکهای ماسه ای ، تنوع رنگ قرمز و رنگ سبک تر در خاکهای رس ، قابل مشاهده است.

چگونه یک گیاه ختمی پرورش دهیم؟

احتمالاً بتوانید گیاهان ختمی را در پارک های محله خودتان پیدا کنید ، اما آنها پیوند زده نمی شوند و از بذر رشد می کنند. گیاه ختمی، سایه جزئی دارد و به ویژه در آب و هوای گرم ، گرما را تحمل می کند ، اما آنها در آفتاب کامل شکوفه می دهند. بذرها را مستقیماً از بهار تا دو ماه قبل از اولین یخبندان سنگین پاییز در باغ خود بذر بگذارید.

خاک را قبل از کاشت با کمپوست و کود اصلاح کنید تا زهکشی بهتری داشته باشد. کود متعادل را به طور هم زمان حفر کنید یا به آن، منابع ارگانیک فسفر و نیتروژن اضافه کنید. برای جوانه زنی ، دانه های گیاه ختمی به نیاز به نور دارند ، بنابراین نگران پوشاندن آنها نباشید.

پس از کاشت ، خاک را به طور مساوی مرطوب نگه دارید ، اما آبیاری گیاه گل ختمی به حالت آبیاری غرقابی اشتباه است. از طرفی، جوانه زنی و رشد کیاه ختمی در خاک خشک نیز امکان پذیر نیست. نهال های جوان نازک به طوری که آنها حدود 50 سانتی متر از هم بایستند.

زمان گل دهی گیاه گل ختمی از اوایل خرداد تا پاییز است. اگر می خواهید گیاهان گل ختمی، خودشان تولید مثل کنند ، چند بوته گل را در طول پاییز بگذارید تا بذرها رشد کرده و پراکنده شوند. به یاد داشته باشید ، گیاه گل ختمی دوسالانه است.

آنها سال اول پس از کاشت، شکوفه نمی دهند ، بلکه در عوض ریشه های قوی و رشد بوته ای بیشتری دارند. در سال دوم ، گل می دهند و پس از آن ، اغلب از بین می روند. گیاهان جدیدی از دانه هایی که ریخته می شوند تشکیل می شوند ، اما ممکن است هر ساله شکوفه ندهند.

درمان های دارویی با گیاه ختمی

آفات و بیماری های گیاه گل ختمی

گیاه گل ختمی از مشکلات ناشی از حشرات و بیماری های گیاهان رنج می برد ، اما بیشتر این موارد با روش های ساده ای قابل پیشگیری یا درمان است. یکی از بیماری های گیاه گل ختمی ، بیماری به اسم زنگ زدگی (  Puccinia malvacearum) است که ضایعات قهوه ای روی برگهای پایینی ظاهر می شود و به دنبال آن لکه های زرد یا نارنجی و یا قهوه ای مشاهده می شود. این عفونت به آرامی در قسمت بالایی گیاهان نیز گسترش می یابد و رشد آنها را کند می کند و باعث بی نظمی می شود. شاخ و برگ در معرض حمله ی زنگ زدگی است که ممکن است با قارچ کش ها درمان شود.

طبق نظر برخی محققان، بعضی از گونه های نزدیک به هم (Althaea rugosa و Althaea ficifolia) در برابر این قارچ مقاوم هستند.

برای جلوگیری از زنگ زدگی ، انواع مقاوم در برابر بیماری ها را رشد داده و آنها را در فضای خالی قرار دهید تا هوا آزادانه گردش کند. از شیلنگهای خیس کن یا آبیاری قطره ای استفاده کنید زیرا برگهای مرطوب بیماری را گسترش می دهد. برگهای آلوده را بلافاصله جدا کرده و پس از اتمام گل ، کل ساقه ها را بریده و بریزید. هر گونه بقایای باغ را در پاییز تمیز کنید زیرا بیماری در اینجا شیوع پیدا می کند.

در پاسخ به این سوال که سوسک و کنه برای گیاهان ختمی، چه مشکلاتی ایجاد می کنند؟، باید بگوییم که حشرات در ساقه و برگ گیاه ختمی ، سوراخ ایجاد می کنند اما آسیب آنها معمولاً جدی نیست. سوسک ها را بگیرید و آنها را در یک سطل آب صابون رها کنید. کنه ها را نیز می توانید با یک آب از بین ببرید.

درمان های دارویی با گیاه ختمی

در طب سنتی ، اعتقاد بر این است که گیاه ختمی، نرم کننده و ملین است. این ماده برای کنترل التهاب ، رفع بی خوابی و به عنوان دهانشویه در موارد خونریزی لثه ها استفاده می شود. از جوشانده گل ختمی برای درمان سرماخوردگی استفاده می شود. برای درمان تب و سرماخوردگی با گل ختمی ، قبل از نوشیدن، حتماً جوشانده را با یک پارچه، صاف کنید زیرا دانه هایی در جوشانده وجود دارند که باعث خارش گلو می شوند.

برای درمان نیش حشرات و مار گزیدگی، برگ های گیاه ختمی را خرد کنید و بر روی زخم بگذارید.

برای درمان گلودرد با گل ختمی ، دمنوش گل ختمی را با عسل ، شیرین کنید و بنوشید.

برای درمان مشکلات تنفسی با گیاه ختمی ، ریشه گیاه ختمی را آسیاب کنید و دمنوش آن را بنوشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.