اطلاعات دارویی و موارد مصرف داروی سماگلوتید + عوارض داروی سماگلوتاید

اطلاعات دارویی داروی سماگلوتید Semaglutide برای دیابت و (لاغری و کاهش وزن) و موارد مصرف سماگلوتاید ،توصیه های پزشکی و هشدارها و تداخل دارویی و عوارض شایع و جانبی به همراه نحوه و مقدار مصرف و قسیمت روز آن را در منگومگ بخوانید.

اطلاعات دارویی و موارد مصرف داروی سماگلوتید + عوارض داروی سماگلوتاید

اطلاعات دارویی و موارد مصرف داروی سماگلوتید

داروی سماگلوتاید در دسته داروهای ضد دیابت است که برای کاهش چاقی و وزن نیز کاربرد دارد

گروه دارو: داروهای ضد دیابت

مکانیسم اثر

این دارو با اثر بر روی گیرنده هورمون های درون زا عمل کرده و ترشح انسولین وابسته به گلوکز را افزایش می دهد ، و ترشح نامناسب گلوکاگون را کاهش می دهد. این دارو همراه با رژیم غذایی و ورزش برای بهبود کنترل قند خون در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 به کار میرود.

موارد مصرف سماگلوتاید

دیابت نوع 2: همراه با رژیم غذایی و ورزش برای بهبود کنترل قند خون در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2

مقدار مصرف داروی سماگلوتید

طبق تجویز پزشک باید مصرف شود:

خوراکی:

دوز اولیه: 3 میلی گرم خوراکی یک بار در روز به مدت 30 روز؛ سپس 7 میلی گرم خوراکی یک بار در روز

– تیتراسیون: اگر بعد از مصرف حداقل 30 روزدارو با 7 میلی گرم در روز نیاز به افزایش کنترل قند خون باشد, ، ممکن است دوز دارو به 14 میلی گرم یک بار در روزبه صورت خوراکی افزایش یابد.

دوز نگهدارنده: 7 تا 14 میلی گرم در روز

حداکثر دوز: 14 میلی گرم در روز (مصرف دو قرص 7 میلی گرم برای رسیدن به دوز 14 میلی گرم توصیه نمی شود).

تجویز زیر جلدی:

دوز اولیه: 0.25 میلی گرم به صورت زیر جلدی یک بار در هفته به مدت 4 هفته ، سپس 0.5 میلی گرم به صورت زیر جلدی یک بار در هفته

-در صورت نیاز به کنترل بیشتر قندخون بعد از حداقل 4 هفته با 5/0 میلی گرم در هفته ، ممکن است دوز تا 1 میلی گرم به صورت زیر جلدی یک بار در هفته افزایش یابد.

دوز نگهداری: 5/0 تا 1 میلی گرم به صورت زیر جلدی یک بار در هفته

حداکثر دوز: 1 میلی گرم در هفته

این دارو در بیماران با سابقه پانکراس مورد مطالعه قرار نگرفته است. سایر داروهای ضد دیابتی باید در این بیماران در نظر گرفته شود.

موارد منع مصرف داروی سماگلوتید

• حساسیت به سماگلوتید یا هر مؤلفه دیگر در فرمولاسیون
• سابقه شخصی یا خانوادگی کارسینوم تیروئید مدولاری (MTC)
• بیماران مبتلا به سندرم نئوپلازی غدد درون ریز چندگانه نوع 2 (MEN2)

مصرف در بارداری و شیردهی

طبق رده بندیAU TGA دسته حاملگی: D

طبق رده بندیFDA : هنوز مشخص نشده است.

مصرف در شیردهی: تجویز خوراکی: توصیه نمی شود.داروی سماگلوتید برای کاهش وزن

طبق اعلام کانادا (در اتحادیه اروپا تایید نشده است) در دوران بارداری وشیردهی نیز منع مصرف دارد.

داروی سماگلوتید می تواند اثرات طولانی مدت بر روی بدن شما داشته باشد. حداقل 2 ماه پس از قطع مصرف سماگلوتید از بارداری خودداری کنید.

در ضمن استفاده از این دارو نباید به نوزادتان شیر بدهید.

عوارض جانبی داروی سماگلوتید

همراه با تأثیرات مورد نیاز ، این دارو ممکن است اثرات ناخواسته ای ایجاد شود. اگرچه همه این عوارض جانبی ممکن است رخ ندهند ،ولی در صورت بروز آنها ممکن است به مراقبت پزشکی احتیاج داشته باشید.در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی زیر بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید:

– درد شکمی

– تب مکرر

– احساس پر بودن معده

– زردی چشم یا پوست

-حساس سوزش در قفسه سینه یا معده

-سوء هاضمه

– ناراحتی معده

-اضطراب

-تاری دید

-لرز

– عرق سرد

-گیجی

-پوست خنک و رنگ پریده

-احساس ناامیدی

-سرگیجه با مصرف داروی سماگلوتید

-ضربان قلب سریع

– احساس غم یا خالی بودن

– سردرد

-افزایش ضربان قلب

-افزایش گرسنگی

-تحریک پذیری

– بی اشتهایی

– از دست دادن هوشیاری

-از دست دادن احساس علاقه یا لذت

-حالت تهوع

-عصبی بودن

-کابوس دیدن

– تشنج

-لرزه

-لکنت زبان

-خستگی

-مشکل در تمرکز

-مشکل خواب

-خستگی یا ضعف غیرمعمول

برخی از عوارض جانبی این دارو ممکن است رخ دهد که معمولاً نیازی به مراقبت پزشکی ندارند. با تنظیم بدن شما به دارو ، این عوارض جانبی در طول درمان از بین می رود.
گر هر یک از عوارض جانبی زیر ادامه دار یا آزار دهنده است یا در مورد آنها سؤالی دارید ، با پزشک معالج خود مشورت کنید

همچنین ببینید: مواد مصرف داروی فاموتیدین چیست + عوارض قرص فاموتیدین

عوارض نادر داروی سماگلوتید

خونریزی ، تاول ، سوزش ، سردی ، تغییر رنگ پوست ، احساس فشار ، کهیر ، عفونت ، التهاب ، خارش ، توده ، بی حسی ، درد ، بثورات ، قرمزی ، زخم ، درد ، احساس لکه ، گزش ، تورم ، حساسیت ،احساس سوزن سوزن شدن ، زخم یا گرما در محل تزریق

تداخل دارویی

بکساروتن | داروی ضد سرطان , گاتی فلوکساسین , آلکلومتازون , فلوران درنولید

مصرف در سنین کمتر از ۱۸ سال مورد تایید نیست

این دارو برای استفاده توسط افراد جوانتر از 18 سال مورد تأیید نیست

هشدارهای دارویی

در مطالعات حیوانی ، داروی سماگلوتید باعث تومورهای تیروئید یا سرطان تیروئید شد. مشخص نیست که آیا این عوارض در افرادی که از دوزهای منظم استفاده می کنند رخ می دهد یا خیر. از پزشک خود در مورد خطرمصرف این دارو سوال کنید.

قبل از مصرف این دارو در صورت وجود هر یک از موارد زیراز مصرف دارو پرهیز نمایید :

اگر به آن حساسیت دارید
نئوپلازی متعدد غدد درون ریز نوع 2 (تومور در غدد شما).
سابقه شخصی یا خانوادگی کارسینوم تیروئید مدولاری (نوعی سرطان تیروئید)
کتواسیدوز دیابتی (برای معالجه با پزشک خود تماس بگیرید).

اگر تا به حال هر کدام از موارد زیر را داشتید به پزشک خود اطلاع دهید:

– اختلال معده یا روده.

-پانکراتیت؛

-بیماری کلیوی

-مشکلات چشم ناشی از دیابت (رتینوپاتی).

نکات قابل توصیه

 • -فرم خوراکی دارو را حداقل 30 دقیقه قبل از خوردن یا نوشیدن هر چیزی در روز( با معده خالی ) و با حداکثر 4 اونس آب در روز مصرف نمایید. قرص را به طور کامل ببلعید و آن را خرد نکنید و نجوید.
 • -فرم تزریقی داروی سماگلوتید در زیر پوست تزریق می شود. یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی نحوه استفاده از آن را به شما آموزش می دهد. .
 • -اگر دارو کدر به نظر می رسد یا ذرات در آن وجود دارد ، از آن استفاده نکنید. برای داروی جدید با داروساز خود تماس بگیرید.
 • -این دارو معمولاً یک بار در هفته و در یک ساعت مشخص از روز ، همراه باغذا یا بدون وعده غذایی مصرف می شود. اگر می خواهید روز تزریق هفتگی خود را تغییر دهید ، حداقل 2 روز پس از آخرین تزریق خود قبل از تزریق بعدی صبر کنید.
 • ارائه دهنده خدمات درمانی شما را در مورد مکان های مناسب جهت تزریق دارو راهنمایی میکند. هر بار که دارو را تزریق می نمایید از مکان دیگری جهت تزریق استفاده نمایید. دو بار پشت سر هم به همان محل تزریق نکنید.
 • در هنگام مصرف داروی سماگلوتید ممکن است افت قند خون (هیپوگلیسمی) رخ دهد و احساس گرسنگی ، سرگیجه ، تحریک پذیری ، گیجی ، اضطراب یا لرزش کنید. برای درمان سریع هیپوگلیسمی ، یک منبع سریع قند (آب میوه ، آب نبات ، کراکر ، کشمش یا نوشابه غیر رژیمی) بخورید یا بنوشید.
 • همچنین مراقب علائم قند خون بالا (هایپرگلایسمی) مانند افزایش تشنگی یا ادرار باشید.
 • سطح قند خون می تواند تحت تأثیر استرس ، بیماری ، جراحی ، ورزش ، مصرف الکل یا وعده های غذایی باشد. قبل از تغییر دوز یا برنامه دارو از پزشک خود بپرسید.
 • در صورت ادامه استفراغ یا اسهال یا اگر بیش از حد معمول عرق می کنید ، با پزشک خود تماس بگیرید. هنگام مصرف سماگلوتید احتمال بروز کم آبی وجود دارد که این می تواند منجر به نارسایی کلیه شود.
 • داروی سماگلوتید تنها بخشی از یک برنامه درمانی کامل است که ممکن است شامل رژیم ، ورزش ، کنترل وزن ، آزمایش منظم قند خون و مراقبت های ویژه پزشکی نیز باشد. دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید.
 • قرص را در بسته اصلی خود در دمای اتاق و به دور از رطوبت و گرما نگهداری کنید.
 • قلم های استفاده نشده داروی سماگلوتید را در یخچال نگهداری کنید. مراقب باشید که سماگلوتید یخ نزند و اگر یخ زده است ، دارو را دور بریزید. اگر تاریخ انقضای روی برچسب گذشت ، نیز از قلم تزریق نشده استفاده نکنید.
 • نگه داری بعد از اولین استفاده: ممکن است یک قلم تزریق “در حال استفاده” در یخچال یا در دمای اتاق نگه داری شود. قلم را دور از گرما و نور خورشید محافظت کنید. قلم تزریق را 56 روز پس از اولین استفاده دور بیندازید.
 • درصورت فراموشی یک دوز در اسرع وقت می توانید از دارو استفاده کنید ، اما اگر بیش از 5 روز تأخیر در دوز دارید ، دوز از دست رفته را رد کنید. در طی 5 روز از دو دوز استفاده نکنید.

شرایط نگهداری خوراکی و تزریقی داروی سماگلوتید

فرم تزریقی:

قبل از استفاده اولیه ، در دمای 2 تا 8 درجه سانتیگراد (36 تا 46 درجه فارنهایت) نگهداری کنید. پس از استفاده اولیه ، حداکثر 56 روز در دمای 2 تا 8 درجه سانتیگراد (36 درجه فارنهایت تا 46 درجه فارنهایت) یا 15 تا 30 درجه سانتیگراد (59 درجه فارنهایت تا 86 درجه فارنهایت) نگهداری کنید.
دارو را بعد از 56 روز دور بریزید. مواظب باشید دارویخ نزند (در صورت وجود یخ زدگی آن را دور بیندازید). از گرمای بیش از حد و نور خورشید محافظت کنید.

نگه داری فرم خوراکی:

در دمای 20 تا 25 درجه سانتیگراد (68 تا 77 درجه فارنهایت) نگهداری کنید. گشت و گذاربین 15 تا 30 درجه سانتیگراد (59 تا 86 درجه فارنهایت)مجاز است.
دارو را در پک اصلی و به دور از رطوبت نگهداری کنید.

منبع: موسسه خدمات دارویی رضوی

داروی سماگلوتید برای کاهش وزن

طبق نتایج تحقیقات جدید دارویی که سیستم کنترل اشتها را در مغز هدف قرار می‌دهد می تواند در افراد چاق سبب کاهش وزن قابل توجهی شود. به طوریکه بعد از دریافت دوز هفتگی داروی سماگلوتید به مدت ۱۲ هفته ۵ کیلوگرم کاهش وزن مشاهده شد.

سماگلوتید داروی جدیدی است که برای درمان دیابت طراحی شده است. ساختار شیمیایی آن بسیار شبیه هورمون GLP-1 است. GLP-1 بر روی مرکز کنترل اشتها در هیپوتالاموس در مغز اثر گذاشته و احساس گرسنگی را کاهش می‌دهد.

به اعتقاد محققان استفاده از یک دارو که دریافت غذا را کاهش می‌دهد و سبب کاهش چربی بدن می‌شود می‌تواند به برخی افراد در پیشگیری از عوارض چاقی کمک کند.

تحقیقات در مورد داروی سماگلوتید در حال انجام است، اما این دارو در حال حاضر در بازار وجود ندارد.

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x