علائم و خطرات کیست تخمدان + درمان خانگی

کیست تخمدان چیست و همه علائم و خطرات کیست تخمدان به همراه علت های ایجاد و درمان خانگی و قطعی کیست تخمدان را در منگومگ بخوانید.

علائم و خطرات کیست تخمدان + درمان خانگی

کیست تخمدان چیست؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک، که به طور گسترده ای با عنوان PCOS شناخته می شود ، یک اختلال در سیستم غدد درون ریز است که در سال های تولید مثل، زنان را تحت تأثیر قرار می دهد. کیسه های کوچک پر از مایع و میکروب در تخمدان ها ایجاد می شوند. همچنین به عنوان سندرم استین-لونتانال نیز شناخته می شود.

علائم کیست تخمدان

علائم این بیماری شامل تغییر در چرخه پریودی و رشد بیش از حد مو است. بدون درمان ، می تواند منجر به ناباروری و عوارض دیگری شود. علت دقیق آن مشخص نیست.

توصیه ها

تشخیص زودرس و درمان توصیه می شود. کاهش وزن همچنین ممکن است ریسک خطرات مرتبط با سلامتی مانند مقاومت به انسولین ، دیابت نوع 2 ، کلسترول بالا ، بیماری قلبی و فشار خون بالا را کاهش دهد. در این مقاله به بررسی علل ، علائم ، تشخیص و درمان PCOS می پردازیم.

حقایقی در مورد PCOS کیست تخمدان

در اینجا نکات کلیدی در مورد کیست تخمدان ذکر شده است. کیست تخمدان یکی از شایع ترین اختلالات غدد درون ریز است که 8 تا 20 درصد از خانم ها را تحت تأثیر قرار می دهد که بسیاری از آنها تشخیصی ندارند.

کیست تخمدان در زنان با توسعه سایر شرایط پزشکی مانند مقاومت به انسولین ، دیابت نوع 2 ، کلسترول بالا ، فشار خون بالا و بیماری های قلبی مرتبط است.

بیش از نیمی از زنان مبتلا به PCOS قبل از 40 سالگی به دیابت نوع 2 مبتلا می شوند. حدود 70 درصد از موارد باروری تخمک گذاری مربوط به PCOS است.

علائم کیست تخمدان

تأثیر کیست تخمدان بر روی باروری و ناباروری

کیست تخمدان به چندین مسئله باروری مربوط می شود. بیشتر زنان مبتلا به PCOS تعدادی کیست کوچک یا کیسه های پر از مایعات را در تخمدان های خود پرورش می دهند. کیست، مضر نیست ، اما می‌تواند منجر به عدم تعادل در سطح هورمون شود. زنان مبتلا به PCOS همچنین ممکن است ناهنجاری های چرخه قاعدگی ، افزایش سطح آندروژن (هورمون جنسی) ، رشد بیش از حد مو ، آکنه و چاقی را تجربه کنند.

علاوه بر بسیاری از شرایط سلامتی مرتبط با کیست تخمدان ، که در این مقاله مورد بحث قرار خواهد گرفت، کیست تخمدان شایعترین علت ناباروری در زنان است زیرا می تواند از تخمک گذاری جلوگیری کند.

علت های ایجاد کیست تخمدان

در حال حاضر ، علت مشخص PCOS وجود ندارد. با این حال ، ارتباطی با انسولین اضافی ، التهاب با درجه پایین و ژنتیک وجود دارد.

عوامل خطر

تصور می شود PCOS یک دلیل ژنتیکی دارد. افرادی که یک مادر یا خواهر با کیست تخمدان دارند ، بیشتر از کسی که بستگانشان این بیماری را ندارند ، دچار کیست تخمدان می شوند. این پیوند خانوادگی عامل اصلی ریسک است.

قند منبع اصلی انرژی بدن است و با انسولین در بدن تنظیم می شود که توسط لوزالمعده ترشح می شود. فردی که مقاومت به انسولین دارد قادر به استفاده مؤثر از انسولین نیست. این باعث می شود که لوزالمعده به انسولین اضافی ترشح شود تا نیازهای گلوکز بدن را برطرف کند.

تصور می شود انسولین اضافی به دلیل تأثیر آن بر تولید آندروژن بر توانایی تخمک گذاری زن تأثیر بگذارد. تحقیقات نشان داده است که زنان مبتلا به PCOS دارای التهاب درجه پایین هستند که تخمدانهای پلی کیستیک را تحریک می کند تا آندروژن ها را تولید کند.

خطرات مربوط به سلامتی

چندین خطرات سلامتی مرتبط با PCOS وجود دارد که شامل موارد زیر است:

دیابت نوع 2
ناباروری
کلسترول بالا
لیپیدهای بالا
بیماری کبد
خونریزی غیر طبیعی رحم
فشار خون بالا
چاقی احتمالاً منجر به مشکلاتی با اعتماد به نفس پایین و افسردگی می شود
سندرم متابولیک
کبد چرب غیر الکلی (استاتاته هپاتیت)
افسردگی و اضطراب
همچنین ، خطر ابتلا به سرطان آندومتر ، دیابت حاملگی ، فشار خون بالا ناشی از بارداری ، حملات قلبی و سقط جنین افزایش یافته است.
علائم کیست تخمدان
جدا از کیست روی تخمدانها ، علائم PCOS شامل موارد زیر است:
قاعدگی های نامنظم
سطح آندروژن بیش از حد
سطح استرس بالا
فشار خون بالا
برچسب های پوستی
ناباروری
آکنه ، پوست روغنی و شوره سر
کلسترول بالا و تری گلیسیرید
acanthosis nigricans یا لکه های تیره پوست
خستگی
مقاومت به انسولین
دیابت نوع 2
درد لگن
مشکلات مدیریت وزن از جمله افزایش وزن یا مشکل در کاهش وزن
رشد بیش از حد موهای صورت و بدن ، معروف به هیرسوتیسم
کاهش میل جنسی

درمان کیست تخمدان

آزمایش و تشخیص کیست تخمدان

هیچ آزمایش واحدی نمی تواند وجود PCOS را مشخص کند ، اما پزشک می تواند بیماری را از طریق تاریخچه پزشکی ، یک معاینه فیزیکی که شامل معاینه لگن است و آزمایش خون برای اندازه گیری سطح هورمون ، کلسترول و گلوکز تشخیص دهد. ممکن است از سونوگرافی نیز برای مشاهده رحم و تخمدانها استفاده شود.

درمان کیست تخمدان

درمانی برای PCOS وجود ندارد ، اما درمان با هدف مدیریت علائمی که بر فرد تأثیر می گذارد، است. این امر به این بستگی دارد که آیا فرد می خواهد باردار شود و قصد دارد خطر ابتلا به شرایط پزشکی ثانویه مانند بیماری های قلبی و دیابت را کاهش دهد.

چندین گزینه درمانی پیشنهادی وجود دارد از جمله:

قرص های ضد بارداری: این می تواند به تنظیم هورمون ها و قاعدگی کمک کند.

داروهای دیابت: در صورت لزوم به مدیریت دیابت کمک می کند.

داروهای باروری: در صورت تمایل به بارداری ، این موارد شامل استفاده از داروهای کلومیفن (Clomid) ، ترکیبی از کلومیفن و متفورمین یا گنادوتروپینهایتزریقی مانند هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) و هورمون لوتئین کننده (LH) می باشد. در برخی شرایط ، لتروزول (Femara) توصیه می شود.

درمان باروری: شامل لقاح آزمایشگاهی (IVF) یا تلقیح هستند.

رشد بیش از حد مو ممکن است با داروی اسپیرونولاکتون (آلداکتون) یا آمفورنیتین (وانیکا) کاهش یابد. ممکن است فیناستراید (Propecia) نیز توصیه شود ، اما نباید توسط خانمهایی که ممکن است باردار شوند ، استفاده شود.

استفاده از داروی اسپیرونولاکتون دلیل خطر نقص هنگام تولد نوزاد، در هنگام بارداری و شیر دادن توصیه نمی شود. سایر گزینه های ممکن برای مدیریت رشد مو ، لیزر موهای زائد ، الکترولیز ، درمان های هورمونی یا ویتامین و مواد معدنی است.

روش های جراحی برای درمان کیست تخمدان

سوراخ کردن تخمدان: سوراخ های ریز ساخته شده در تخمدان ها می توانند سطح آندروژن های تولید شده را کاهش دهند.

اوفورکتومی: جراحی یک یا هر دو تخمدان را از بین می برد.

هیسترکتومی: این شامل از بین بردن کامل یا بخشی از رحم است.

آسپیراسیون کیست: مایعات از کیست خارج می شوند.

درمان خانگی کیست تخمدان

درمان خانگی کیست تخمدان

هیچ درمانی برای PCOS وجود ندارد ، اما برخی از مداخلات خانگی و سبک زندگی می توانند باعث ایجاد تفاوت و تسکین برخی علائم شوند که شامل موارد زیر هستند:

  • رعایت یک رژیم غذایی سالم و متعادل از جمله میوه و سبزیجات فراوان
  • فعالیت بدنی منظم مثل یک ورزش خاص
  • حفظ وزن سالم ، کاهش سطح آندروژن و کاهش خطر ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت و بیماری های قلبی
  • پرهیز از سیگار کشیدن و دود سیگار، زیرا این باعث افزایش سطح آندروژن ها و خطر بیماری قلبی می شود
  • تأثیر کسیت تخمدان بر بارداری و یائسگی

زنانی که تحت تأثیر PCOS قرار گرفته اند ممکن است این اثرات را در طول زندگی خود تجربه کنند. ممکن است خطر سقط جنین ، دیابت حاملگی ، پره اکلامپسی و زایمان زودرس وجود داشته باشد. پس از زایمان ، احتمال افزایش نوزاد در بخش مراقبت های ویژه نوزادان یا مرگ نوزاد، قبل ، حین یا به زودی پس از زایمان وجود دارد. این عوارض در زایمانی مثلاً دوقلو یا سه قلو شایع تر است.

علائمی مانند رشد بیش از حد مو و طاسی شبیه طاسی آقایان، می تواند پس از یائسگی باشد و ممکن است بدتر شود. با افزایش سن ، خطر عوارض ثانویه سلامت مربوط به کیست تخمدان ، از جمله بیماری های قلبی نیز وجود دارد.

نتیجه گیری

دلایل PCOS نامشخص است ، اما تشخیص زودرس می تواند به تسکین علائم و کاهش خطر عوارض کمک کند. درصورت مشاهده علائم کیست تخمدان به پزشک مراجعه کنید.

منبع: medicalnewstoday.com / منگومگ

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x