دلایل و علائم زایمان زودرس + جلوگیری از زایمان زودرس

برخی از خانم های باردار با مشکل زایمان زودرس برمیخورند و یا ترس آن را دارند در این مطلب همه دلایل ئو علائم به همراه راه جلوگیری از زایمان زودرس را مشاهده کنید.

زایمان زودرس چیست؟

زایمان زودرس، همانطور که از نامش پیداست، به معنای به دنیا آمدن کودک قبل از موعد مقرر است و به علت خطراتی که برای نوزاد دارد از جمله کامل نشدن رشد اندام های داخلی اش و درنتیجه ضعیف بودن و خدای ناکرده ناقص بودنش، باید مورد توجه مادران باردار قرار بگیرد. مدت زمان مورد نیاز برای تکامل جنین، 36 الی 39 هفته و در برخی نظرات، 9 ماه و 9 روز درنظر گرفته می شود.

دلایل زایمان زودرس

سن کمتر از ۱۸ یا بیشتر از ۳۵
استرس های شغلی یا مشکلات خانوادگی
کمبود ویتامین در مادر
سوء تغذیه مادر
بارداری های پشت سر هم و با فاصله کم
عفونت داخلی واژینال
کار سخت و طولانی مدت
اختلالات اندوکرين
چندقلویی
مشکلات رحم
استعمال دخانیات و مشروبات الکلی
جفت سرراهی
دیابت
عفونت لثه
ضربه به شکم
آسم
عفونت کلیه و ریه

دلایل زایمان زودرس

خطرات زایمان زودرس برای نوزاد

طبق تحقیقات پزشکان متخصص، نوزادان متولد شده زودتر از 26 هفته، وزن کمتر از 750 گرم دارند و باید در دستگاه مخصوص قرار بگیرند. هرچه که مدت قرار گرفتن جنین در شکم مادر کمتر از حد معمول باشد، خطر مرگ او بیشتر است و حمایت های بیشتری باید دریافت کند.

عقب ماندگی جسمی یا ذهنی

عقب ماندگی ذهنی یا جسمی به دلیل کامل نشدن سیستم عصبی و مغز جنین

نیاز به دریافت گرما

زایمان زودرس موجب توقف رشد طبیعی نوزاد شده و ممکن است نوزاد هنوز شرایط تغییر محیط را نداشته باشد. به این علت که زیر پوست نوزاد هنوز چربی کافی تجمع پیدا نکرده است، نوزاد نارس، بیشتر از نوزاد معمولی باید گرما دریافت کند. لذا باید درون دستگاه nicu قرار بگیرد.

مشکلات تنفسی

نوزادی که در شرایط زایمان زودرس به دنیا می آید، با مشکلات تنفسی بسیار زیادی روبرو می شوند. به دلیل تولید نشدن یا ناکافی بودن ماده سطح شش های نوزاد نارس، نوزاد نارس نمی تواند به راحتی نفس بکشد و نیاز به دستگاه تنفس و ماسک تفسی دارد. در برخی از نوزادان که ماده سطح شش ها تولید نشده و یا به میزان کافی نرسیده است، ماده ای به آن ها تزریق می شود تا جایگزین شود.

زایمان زودرس و مراقبت از نوزاد

نوزادی که زودتر از موقع به دنیا می آید، در برابر میکروب ها بسیار بی دفاع است و سیستم ایمنی بدنش باید محافظت بیشتری دریافت کند. شیر مادر می تواند به سیستم ایمنی نوزاد نارس کمک کند اما کافی نیست زیرا شاید مادر به اندازه کافی مواد مغذی در شیرش موجود نباشد. لذا باید علاوه بر شیر مادر، نوزاد با مواد کمکی از جمله شیر خشک و سایر مواد مغذی تغذیه شود.

نارسایی قلبی

درصورتی که نوزاد زودتر از موعد به دنیا بیاید، ممکن است دیواره قلبش کامل نشده باشد و اصطلاحاً قلب سوراخ داشته باشد.

خونریزی مغزی

نوزادان نارس، به دلیل نرم و نازک بودن جمجمه هایشان ممکن است در هنگام تولد، با آسیب یا ضربه مواجه شوند که موجب پارگی رگ ها و خونریزی مغزی شوند.

خطرات زایمان زودرس برای نوزاد

چگونه از زایمان زودرس جلوگیری کنیم؟

ارتباط مستقیم و پیوسته با پزشک متخصص زنان
پرهیز از مصرف خودسرانه دارو های شیمیایی و درمان های خانگی
رعایت رژیم غذایی مقوی و استفاده از مکمل های غذایی تحت نظر پزشک متخصص
جلوگیری از سوء تغذیه و یا چاقی بیش از حد
پرهیز از دود سیگار
رعایت بهداشت دهان و دندان و معالجه عفونت لثه
مراجعه به پزشک متخصص جهت درمان عفونت های داخلی

زایمان زودرس چه علائمی دارد؟

درد شکم، درد معده، استفراغ، تب و لرز، سردرد شدید، تورم دست و پا، خونریزی یا پارگی کیسه آب و خروج آب از واژن، احساس تلاش جنین برای به دنیا آمدن، احساس فشار و درد در قسمت پایین کمر

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x