ساعت های اورجینال و تک در کل ایران با قیمت باورنکردنی از فروشگاه ساعت واریا

کلیک کنید

روش مصرف قرص پلاویکس Plavix + عوارض جانبی

قرص پلاویکس به صورت قرص های 75 میلی گرمی روکش دار به بازار ارائه می شود و حاوی داروی کلوپیدوگرل Clopidogrel است. داروی کلوپیدوگرل با مهار پلاکت های خون از بروز سکته قلب و مغزی جلوگیری می کند.

روش مصرف قرص پلاویکس Plavix + عوارض جانبی

موارد تجویز داروی پلاویکس

داروی پلاویکس برای افرادی تجویز می شود که سابقه حمله قلبی، سکته قلبی یا مغزی دارند و افرادی که داخل رگ هایشان فنر گذاشته اند

لازم به ذکر است که برای بیمارانی که سکته قلبی و یا مغزی داشته اند، 3 نوع تجویز دارویی، پیشنهاد می شود. استفاده از داروهای ضد انعقاد خون در موارد شدید، مصرف پلاویکس و آ- اس- آ به صورت همزمان و در نوع سوم و موارد خفیف، فقط قرص ASA تجویز می شود.

 

قبل از مصرف داروی پلاویکس باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

اگر به کلوپیدوگرل یا هر یک از اجزای داروی پلاویکس حساسیت دارید یا به دلیل ابتلا به زخم معده یا خونریزی مغزی یا در موارد ابتلا به بیماری شدید کبدی ، سابقه سکته مغزی یا جراحی دندان در یک هفته اخیر، نوبت عمل جراحی دندان در هفته آتی، امکان بروز خونریزی داخلی وجود دارد، یا حتی در این مورد شک دارید، حتماً قبل از مصرف این دارو به پزشک خود اطلاع دهید.

نحوه مصرف قرص پلاویکس

روش مصرف

به این دلیل که مصرف هرگونه دارو به صورت خودسرانه ، کار اشتباهی است، هر گونه دارو فقط باید با تجویز پزشک صورت بگیرد. اما روال اینگونه است که دارو ابتدا روزانه 4 عدد قرص و در ادامه به روزی 1 عدد کاهش می یابد.

مصرف بیش از حد داروی پلاویکس موجب خونریزی داخلی می شود لذا درصورت مشاهده آور دوز و پس از آن، خونریزی ، سریعاً با اورژانس 115 تماس بگیرید.

درصورت فراموش کردن مصرف داروی پلاویکس، حداکثر پس از 12 ساعت، دارو را مصرف کنید و نوبت بعدی را نیز سر موقع خودش مصرف کنید اما اگر بیش از 12 ساعت گذشت، دارو را سر موقع خودش مصرف کنید و دارو را دو برابر نکنید زیرا خطر خونریزی به دنبال دارد.

عوارض جانبی قرص پلاویکس

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به پلاویکس: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو، را مشاهده کنید با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر موارد زیر را مشاهده کردید مصرف این دارو را قطع کرده و به پزشک خود اطلاع دهید:

خون دماغ شدن و یا دیگر خونریزی هایی که متوقف نخواهد شد

مدفوع خونی یا قیری رنگ، سرفه خونی یا استفراغ به رنگ قهوه

پوست رنگ پریده، ضعف، تب، یا یرقان (زردی پوست و چشم)

کبودی ، خونریزی غیر معمول (بینی، دهان، واژن و یا مقعد)، بنفش یا قرمز لکه های زیر پوست

حمله قلبی، علائم درد قفسه سینه یا فشار، درد گسترش به فک شما یا شانه، تهوع، تعریق

نشانه های سکته مغزی مانند بی حسی ناگهانی و یا ضعف (به خصوص در یک طرف بدن)، سردرد ناگهانی شدید، لکنت زبان، مشکلات بینایی و یا تعادل.

عوارض قرص پلاویکس

روش نگهداری داروی پلاویکس

دور از نور و گرما و در حرارت کمتر از 30 درجه سانتی گراد نگهداری شود. دور از دسترس اطفال نگهداری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.